Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest chorobą spowodowaną powtarzającymi się epizodami zamknięcia górnych dróg oddechowych (bezdechy) lub ich zwężenie (spłycenie oddychania) na poziomie gardła, przy zachowanej pracy mięśni oddechowych. Nawracające częściowe lub całkowite zamknięcie górnych dróg oddechowych w czasie snu dotyka 2–4% populacji ludzi w średnim wieku. Fragmentacja snu spowodowana OBS powoduje wzmożoną senność w ciagu dnia, zwłaszcza przy monotonnych zajęciach powodując 3-krotne zwiększenie kolizji komunikacyjnych oraz 9-krotne ryzyko wypadków z udziałem jednego pojazdu.
Przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego jest sporo, jednak patogeneza jest w większości przypadków bardzo podobna. Podczas wdechu w gardle panuje ujemne ciśnienie. Kiedy nie śpimy i normalnie oddychamy, podczas wdechu mięśnie rozszerzające górne drogi oddechowe (mięsień podniebienno-językowy i bródkowo językowy) kurczą się. W ten sposób mięśnie te utrzymują rozwarte drogi oddechowe. W czasie snu obniża się napięcie tych mięśni i słabnie ich funkcja otwierania dróg oddechowych, która zapewnia drożność gardła.
Przy niecałkowitej obturacji dochodzi do burzliwego przepływu powietrza, które powoduje wibracje tkanek i w tej sposób dochodzi do chrapania. Chrapanie dotyka 44% mężczyzn i 28% kobiet w wieku 30–60 lat.
Gdy jednak dojdzie do całkowitego lub prawie całkowitego zwężenia górnych dróg oddechowych osoba śpiąca nasila wysyłek oddechowy, co powoduje chwilowe przebudzenie, na tyle krótkie, że chory go nie pamięta oraz na tyle długie, że mięśnie rozszerzające drogi oddechowe zaczynają je otwierać. Następnie dochodzi do serii głębokich oddechów, po których chory zapada w sen, występuje chrapanie i ponownie dochodzi do bezdechu. Taki cykl chrapania, bezdechu i wybudzeń może pojawiać się wiele razy w ciągu nocy. Często powoduje wybudzenie osoby śpiącej wraz z chorym oraz jest przyczyna fragmentacji snu, wtórnych zmian związanych z ciśnieniem krwi oraz wielu innych objawów.
Partnerzy, zazwyczaj jednak będą to partnerki osób cierpiących na OBS najlepiej i najszybciej mogą dostrzec objawy. Głównym objawem jest przede wszystkim chrapanie w ciągu nocy, zaś w ciągu dnia funkcjonowanie zaburza nadmierna senność. Chory zazwyczaj ma wrażenie całkowicie przespanej nocy, mimo to po obudzeniu odczuwa niewyspanie oraz rozdrażnienie. Osoby śpiące wraz z osobą z OBS zauważają, że chrapanie występuje niezależnie od pozycji, w której śpi ich partner oraz zauważają przerwy w oddychaniu tzw. okresowe bezdechy. Do innych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów należą poranny ból głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, osłabione libido, depresja oraz zaburzenia emocjonalne. Do oceny senności w przebiegu OBS służy skala senności Epwotha.
Pytania odnoszą się do zwykłych sytuacji w ostatnim miesiącu.
Podaj możliwość zaśnięcia lub drzemki, przyporządkuj cyfry od 0 do 3 dla każdej sytuacji, gdzie 0 - brak, 1 - mała, 2 - średnia, 3 - duża.
Mechanizmy opisane powyżej powodują zwiększona aktywność układu współczulnego (odpowiedzialnego za mobilizacje organizmu do pracy) w nocy co niesie ze sobą następstwa w postaci utrwalonego nadciśnienia tętniczego, epizodów wieńcowych, udaru zaburzeń rytmu serca i wielu innych.
Teraz kilka bardziej specjalistycznych definicji:
Rozpoznanie potwierdza się za pomocą badania polisomnografii lub poligrafii oraz występowania objawów wg kryteriów AASM:
Leczenie polega przede wszystkim na zmianie stylu życia oraz edukacji chorego. Bardzo ważna jest redukcja masy ciała u osób chorych na otyłość, unikanie spania na plecach, unikanie picia alkoholu zwłaszcza w godzinach wieczornych, unikanie stosowania leków zmniejszających napięcie mięśni, zaprzestanie palenia papierosów.
Metoda z wyboru w leczeniu OBS jest stosowanie tzw. stale dodatniego ciśnienia w grogach oddechowych, czyli stosowanie aparatu CPAP. Terapia za pomocą dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych polega na spaniu w masce, która jest podłączona za pomocą rurki do urządzenia zasilanego silnikiem elektrycznym dostarczającego powietrze z otoczenia pod dodatnim ciśnieniem. To ciśnienie powietrza działa jak wspornik utrzymujący drogi oddechowe otwarte i zapobiegający bezdechowi. Inne metody leczenia to np. metody operacyjne takie jak tonsolektomia czyli usunięcie migdałków.