Krioterapia ogólnoustrojowa (całego ciała) wykorzystuje w procesie leczenie niskie temperatury. Czynnikiem schładzającym cały organizm jest ciekły azot od -110 do -160 °C. „Zabieg” w kirokomorze trwa ok. 2-3 minuty, następnie wykonuje się ćwiczenia aerobowe. U dorosłego człowieka krótki, bardzo intensywny wpływ krańcowo niskich temperatur uruchamia reakcje hormonalną powodującą wzrost przemiany tkankowej i podwyższenie ciepłoty tkanek.
Krioterapia ogólnoustrojowa powoduje znieczulenie i uruchamia wewnętrzną reakcję przeciwbólową. Wpływ niskich temperatur na rozluźnienie mięśni szkieletowych tłumaczy się zmniejszonym napływem do rdzenia kręgowego bodźców bólowych. Istotne jest też, że w obrębie kończyn zachodzi reakcja otwierania lub zamykania przetok tętniczo-żylnych pod wpływem niskich temperatur. Wszystko to stwarza m.in. komfortowe warunki do postępowania rehabilitacyjnego, które można zintensyfikować i przedłużyć.
Zastosowanie ogólnoustrojowe temperatur kriogenicznych wywołuje szczególną formę termoregulacji, której skutki są niezwykle korzystne miejscowo a ich suma daje efektywny sposób odnowy biologicznej. Należy podkreślić, że wykorzystywanie oddziaływania temperatur kriogenicznych na ustrój człowieka ma nie tylko zastosowanie w medycynie, czy postępowaniu z ludźmi chorymi ale również u osób zdrowych, uprawiających wysiłek sportowy wyczynowo lub rekreacyjnie.