Blog

YOU CLINIC - Przychodnia Podstawiowej Opieki Zdrowotnej NFZ, Rehabilitacja, Laboratorium
26.07.2023

Ochrona skóry przed słońcem: Klucz do zdrowia i piękna

Słońce jest niezbędnym źródłem energii dla naszej planety, dzięki niemu tętni ona życiem. Jednak jego nadmiar może stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz kondycji naszej skóry i oczu. Oprócz światła w zakresie widzialnym, słońce emituje różne rodzaje promieniowania UV (ultrafioletowe) są to: UV-A, UV-B, UV-C. Promieniowanie UV jest jednym z najistotniejszych czynników środowiskowych wpływających na stan zdrowia skóry człowieka. W okresie wakacyjnym, kiedy narażenie na słońce może być większe niż zwykle, staramy się zwrócić szczególną uwagę na opisane niżej sposoby ochrony.

Rodzaje promieniowania UV

Wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje promieniowania UV emitowanego przez słońce.

  1. UV-A: Stanowi największą część z nich, ma zdolność do głębokiego penetrowania skóry i docierania nawet do warstwy skóry właściwej. Uszkadza włókna kolagenowe oraz elastynowe odpowiadające za jędrność i sprężystość skóry, czyli jej młody wygląd. Zwiększa również ilość wytwarzanych w skórze wolnych rodników, które również uszkadzają tkankę oraz mają działanie rakotwórcze. W ten sposób UV-A przyspiesza starzenie się skóry, związane z powstawaniem zmarszczek oraz utratą jędrności. Promieniowanie to przenika przez chmury oraz szkło, z tego względu jesteśmy na nie narażeni nie tylko podczas bezpośredniej ekspozycji na słońce, ale również w pomieszczeniach.
  2. UV-B: Promieniowanie UV-B ma nieco krótszą długość fali niż UV-A, przez co nie penetruje skóry tak głęboko. Jest to również promieniowanie uczestniczące w produkcji witaminy D w skórze. Choć ma ono dobroczynny wpływ na powstawanie witaminy oraz penetruje skórę płycej niż UV-A, jest ono bardziej intensywne i stanowi główne zagrożenie wystąpienia uszkodzeń DNA i w konsekwencji rozwoju raka skóry. UV-B jest głównym czynnikiem powodującym poparzenia słoneczne, to ono odpowiada za zaczerwienienie i podrażnienie skóry po nadmiernym narażeniu na słońce.
  3. UV-C: Jest to najbardziej szkodliwe dla organizmu promieniowanie słoneczne, ze względu na swoje właściwości silnego uszkadzania komórek jest wykorzystywane w urządzeniach dezynfekcyjnych. Na szczęście warstwa ozonowa atmosfery naszej planety skutecznie zatrzymuje to promieniowanie i dociera ono do Ziemii jedynie w niewielkich ilościach.

Intensywne słońce szkodzi naszym oczom

Sprzyja rozwojowi zapalenia spojówek, uszkodzeniu soczewki oraz siatkówki oka. Z tego względu warto chronić nasze oczy nosząc okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo, skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna. Okulary przeciwsłoneczne będą chronić również ją przed przedwczesnym starzeniem i rozwojem zmarszczek wokół oczu.

Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

  • Ogranicz czas spędzony na intensywnym słońcu. Postarajmy się unikać przebywania bezpośrednio na słońcu w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania, czyli najczęściej w południe. Starajmy się wtedy szukać cienia, nosić kapelusz czy czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne.
  • Stosowanie kremów z filtrem. Wybierajmy kremy do opalania z szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej, które chronią zarówno przed promieniami UV-A, jak i UV-B. Należy regularnie nakładać krem przeciwsłoneczny na skórę i regularnie go odnawiać, zwłaszcza po pływaniu lub poceniu się. Dla osób o jasnej karnacji zalecane są filtry z wyższym wskaźnikiem SPF, takie jak 50+ lub 30. Te z niższym wskaźnikiem (np. 15) dobrze sprawdzają się u osób o ciemniejszej skórze.
  • Odpowiedni ubiór. Wybierajmy ubrania, które pokrywają większą powierzchnie skóry. Lekkie, luźne tkaniny filtrujące promienie UV stanowią doskonałą ochronę w gorące, słoneczne dni.
  • Unikanie solarium.

Co zrobić, gdy wystąpi poparzenie słoneczne?

  • Jak tylko skóra zacznie się robić czerwona, piec czy boleć- natychmiast przerwij ekspozycję na słońce. Poszukaj cienia lub wejdź do pomieszczenia, by uniknąć dalszego poparzenia.
  • Skórę należy schłodzić, by załagodzić ból i zaczerwienienie. Możesz to zrobić za pomocą zimnego kompresu lub mokrej szmatki.
  • Jeżeli na poparzonej skórze pojawią się pęcherze, nie rozrywaj ich. Pęcherze same się wchłoną podczas gojenia się skóry, a zniszczenie ich może zwiększyć ryzyko zakażenia i wydłuży czas gojenia się uszkodzonej skóry. Podobnie w przypadku wystąpienia łuszczących się płatów skóry-zrywanie ich może jedynie wydłużyć czas gojenia i dodatkowo podrażnić skórę.
  • Stosuj kremy łagodzące takie z panthenolem, alantoiną lub aloesem. Wspomogą one proces gojenia się i ukoją nieco bolącą skórę.
  • Pij odpowiednią ilość wody. Po wystąpieniu poparzenia skóry może łatwo dojść do utraty większych ilości wody przez uszkodzoną skórę, a w konsekwencji do odwodnienia.
  • Unikaj dalszego narażenia na słońce. W miarę możliwości stosuj kremy o bardzo wysokim SPF, a ubierając się postaraj się zasłonić poparzoną skórę.

Jeżeli wystąpią u Ciebie objawy takie jak: nudności, wymioty, dezorientacja, wysoka gorączka, silny ból, pęcherzy oraz jeżeli poparzenie zajmuje ponad 20% powierzchni Twojego ciała-skonsultuj się z lekarzem. Może to świadczyć o poważniejszym poparzeniu wymagającym opieki medycznej.

Większość poparzeń słonecznych można bez problemu łagodzić w domu, są jednak sytuacje w których dochodzi do poważniejszych konsekwencji i warto skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że ochrona przed słońcem jest kluczowa dla zachowania zdrowia naszej skóry oraz oczu. W okresie letnim zwracajmy na to szczególną uwagę. Życzymy bezpiecznego i zdrowego lata.

Współpracujemy z:

Allianz Świat Zdrowia Polmed Saltus Inter Signal Iduna

Podziel się: