Terapia blizn

YOU CLINIC - Terapia blizn - Katowice

Blizna to tkanka łączna powstająca w miejscu uszkodzenia skóry. Tworzy się w miejscach głębokich ran, a jej uniknięcie jest często niemożliwe. Istnieją jednak techniki fizjoterapeutyczne, które wspomagają prawidłowe formowanie blizn oraz polepszenie ich wygląd.

Terapia blizn ma na celu zarówno względy medyczne jak i poprawę komfortu psychicznego pacjentów u których blizny obniżają samoocenę i zadowolenie z życia.

Mobilizacja blizny, którą wykonuje fizjoterapeuta, jest skuteczną metodą zmiękczania, uruchamiania i poprawy estetyki blizny. W pierwszej kolejności wykonuje ją specjalista, a kontynuuje sam pacjent w domu, po uprzednim przeszkoleniu.

Do technik masażu nowopowstałej tkanki zalicza się m.in. rolowanie fałdu skóry wzdłuż blizny, pionowe unoszenie, mobilizacja spiralna bądź chwytem „S”.

Do innych skutecznych metod terapeutycznych można zaliczyć plastrowanie dynamiczne, techniki rozciągające, masaż funkcyjny, a także zabiegi eletrostymulacji, laseroterapii, magnetostymulacji i ultradźwięków. Nierzadko też leczenie ran wspomaga się farmakoterapią w postaci preparatów z enzymami, sterydami, czy silikonem.

Częstotliwość spotkań: 3-4 razy w tygodniu przez około 2-3 miesiące (w zależności od stanu blizny, jej rozległości, okolicy ciała, czy jest to blizna świeża czy starsza).

Podziel się: